Ignorantia iuris nocet

Ignorantia iuris nocet/ Ignorantia legis non excusat – nieznajomość prawa szkodzi, a także nie usprawiedliwia. Niestety znikoma wiedza prawna społeczeństwa to nadal poważny problem, mimo coraz większego dostępu do jego źródeł. Dziś w świecie swobodnego dostępu do internetowych aktów prawnych, porad, artykułów etc. znajomość podstawowych przepisów prawnych, oraz świadomość coraz to większych zagrożeń, wydaje się być odwrotnie proporcjonalna do pomocy jaką prawnicy oferują swoim klientom.

Prawo to dla wielu temat dość nużących ustaw, przepisów, dlatego tak niewiele osób decyduje się przejść na „Ty” z prawem. A Ci którzy się już na to decydują, często nie mają podstawowej wiedzy, aby móc znaleźć odpowiednie przepisy i zastosować je do konkretnego przypadku.

Często popełnianym błędem jest nieczytanie umów, przy podpisywaniu. Wiele osób podpisując umowę zdaje się tylko na słowa osoby trzeciej co do treści zawartych w akcie. Podpisując umowę oświadczamy, że zapoznaliśmy się z jej treścią, a więc przeczytaliśmy umowę oraz zdajemy sobie sprawę z jej prawnych konsekwencji. W przypadku niezrozumienia treści zawartej w umowie, warto, a nawet należy poradzić się prawnika, co do znaczenia wszystkich niezrozumiałych dla nas słów, czy zwrotów.

Bardzo często niewiedza oraz naiwność wykorzystywana jest przez tzw. ‚domokrążców’. Namawiają oni osoby zamieszkałe w danym budynku do podpisania umowy, w której zobowiązują się oni do np. wymiany na ich własny koszt starych okien na nowsze, spełniające odpowiednie normy unijne, grożąc komornikiem. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, z tego, że aby komornik mógł zająć czyjś majątek potrzebny jest prawomocny wyrok sądu. Jeżeli mimo okazania odpowiednich dokumentów, wciąż nie jesteśmy pewni, czy dane osoby to pracownicy spółdzielni mieszkaniowej, warto jest zadzwonić chociażby do administracji osiedla. Nie należy jednak podpisywać umów co do których nie jesteśmy pewni.

Przepisy prawne nie powinny kojarzyć się wyłącznie z czymś negatywnym. Prawo to nie tylko zakazy, ale i możliwości, które możesz umiejętnie wykorzystać.  

Państwo dbając o obywateli stara się, aby mogli oni zapoznać się z aktami prawnymi i tak…

Najwyższy Sąd Administracyjny chroni obywateli, którzy nie mogli zapoznać się z treścią aktów prawnych, ze względu na ich nieczytelność, albo brak dostępu w momencie wejścia w życia.
Organy zaś mają obowiązek pouczyć strony toczącego się postępowania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *