O zaufaniu do prawników i organów wymiaru sprawiedliwości

W Polsce zarówno prawnicy jak i organy wymiaru sprawiedliwości nie cieszą się zaufaniem. A zaufanie nierozerwalnie powiązane jest ze składaniem przez obywateli skarg i wniosków. Im wyższy jego poziom, tym ludzie chętniej będą powierzali swoje sprawy organom publicznym.

Mając jako takie wyobrażenie o działalności prawników w Stanach Zjednoczonych możemy zdecydowanie potwierdzić, że w kwestii korzystania z usług prawników, wypadamy naprawdę kiepsko. W Stanach obywatele z chęcią zwracają się po pomoc do specjalistów z dziedziny prawa, co świadczy o ich wysokim poziomie wiedzy oraz zaufaniu. W Polsce korzystanie z usług adwokata czy radcy prawnego to konieczność.
Trudno jest ocieplić wizerunek prawników, gdy w mediach aż huczy o kolejnej aferze łapówkarskiej z udziałem prawników, czy chociażby słyszymy naganne opinie od innych klientów kancelarii. Oczywiście prawnicy mają znaczący wpływ na to jak postrzegają ich odbiorcy, niekoniecznie korzystający z ich usług, jednak sprawa ta nie jest jednoznaczna. Potencjalny klient obawia się nie tylko oszustwa ze strony prawnika (wysokie ceny za niską jakość usług, strach przed powierzeniem spraw osobistych prawnikom, chęć wykorzystania informacji dla własnych celów), ale również niskiej skuteczności działań prawnika. Bardzo często słyszymy o kontrowersyjnie niskich wyrokach lub nawet ich braku(!) wobec przestępców, co pogłębia tylko świadomość bezradności pokrzywdzonego wobec zaistniałej sytuacji. Prawo w Polsce jest niestabilne, często niedostatecznie chroni pokrzywdzonego, a środki realizacji prawa nie są skuteczne. Sprawy wnoszone do sądów toczą się nawet latami, a to zwiększa tylko koszty i ryzyko wystąpienia z powództwem do sądu. Również sami klienci często nie potrafią odnaleźć się w sytuacji. Nie podają istotnych faktów, które mogą znacznie pomóc adwokatom, wzbraniają się przed składaniem zeznań, nie powierzają swoich spraw w pełni adwokatom, co bardzo utrudnia prowadzenie rozmów. Większość klientów boi się samego przebiegu rozprawy, nie wie jak ona wygląda i jakie ma na niej prawa.
Prawnicy aby polepszyć swój wizerunek coraz częściej podejmują się działalności pro bono, czyli świadczenia nieodpłatnych usług prawniczych. Na stronach firmowych czy blogach ukazują swoje wartości i autorytety, którymi kierują się w życiu. W sądach można otrzymać specjalne, darmowe broszury, z których obywatele mogą dowiedzieć się więcej zarówno o samym prawie jak i działalności sądów. Nie mniej ważna jest również edukacja w życiu młodego obywatela, która od początku kształtuje właściwy pogląd na organy wymiaru sprawiedliwości, samą pracę prawnika jak również stwarza odpowiednią bazę znajomości prawa wśród młodzieży.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *