Rynek pracy 2012/2013

Już wkrótce o 2012 roku będziemy mówić jak o minionym, a styczeń stanie się dla nas wyrocznią nowego 2013 roku. Grudzień jak wiadomo to doskonały czas na refleksję, podsumowanie. Ja jednak chciałabym ocenić teraźniejszość oraz poznać wizję przyszłego rynku pracy.
Sytuacja obecnie nie wygląda ciekawie (delikatnie powiedziane). Bezrobocie w Polsce wynosi od 10% w bardziej licznych miastach, do 20% w mniejszych województwach. W Polsce nie tylko brakuje miejsc pracy, ale i propozycje składane bezrobotnym wcale nie są skierowane do potencjalnego pracownika. Aż 70% młodych Polaków wciąż nie ma etatu. Pracodawcy mając zbyt liczny wybór, często stawiają przed kandydatami wygórowane wymagania, jak np. wieloletnie doświadczenie na podobnym stanowisku, płynna znajomość kilku języków obcych czy odbyte staże zagraniczne. Kandydaci w odpowiedzi zaś często podają nieprawdę, zawyżając swoje kwalifikacje. Jak podaje Dziennik Gazeta Prawna, postępuje tak, aż połowa osób szukających pracy. Bezrobotni nie ponoszą jednak związanej z tym odpowiedzialności, ponieważ ich umiejętności nie są przez większość firm sprawdzane, a testy osobowości przeprowadzają tylko nieliczne firmy.
Sytuacja firm na rynkach również nie wygląda ciekawie. Pracownicy wracając z zagranicznego stażu, często po powrocie korzystają z fałszywych zaświadczeń lekarskich, które nie tylko obniżają prestiż firmy ale i stanowią znaczne koszty. Zatrudnieni nie chcą już dłużej pracować za polskie stawki, będąc przyzwyczajonym do wyższych standardów życia. Z badań CBOS-u wynika, że ponad 1/3 młodych poważnie zastanawia się nad emigracją. Wciąż najbardziej obiecane dla młodych Polaków są Niemcy i Wyspy Brytyjskie, choć coraz chętniej podejmują się pracy także w północnej części Europy. Choć dziś trudno o stały etat i przeważają umowy-śmieciówki bądź praca na czarno, istnieje wciąż kilka zawodów, których wykwalifikowanych pracowników rynek wciąż potrzebuje. Są to zawody związane z informatyką, programowaniem, reklamą, marketingiem, pracami fizycznymi, czy transportem.

Przyszłość nie szykuje się zbyt optymistycznie. Wysokie bezrobocie ma ustąpić nie wcześniej niż w 2022 roku, wszystko jednak zależy od tempa rozwoju gospodarki. Komisja Europejska w walce z bezrobociem wpadła na pomysł, aby zobowiązać państwa do zapewnienia pracy osobom poniżej 25 roku życia. Nie podaje jednak metod i sposobów rozwiązania problemu bezrobocia, pozostawia więc pełną swobodę państwom, nie przewiduje również sankcji prawnych. Młodych bezrobotnych w całej Europie, poniżej 25 roku życia jest aż 26 milionów.

Wszystkim, i tym młodszym, i tym starszym, życzę aby nie przestawali poszukiwać swojej wymarzonej pracy w której będą mogli się realizować, a szefowie docenią ich wiedzę i potencjał.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *