Unieważnienie małżeństwa

W jednym z ostatnich artykułów mogliście znaleść informacje dotyczące zawierania ślub konkordatowych. Dziś natomiast dowiecie się jakie są powody dla których Kościół może unieważnić małżeństwo.
Jak wiadomo dla Kościoła nie istnieje pojęcie rozwodu, można jednak postarać się o jego unieważnienie co oznacza, że przyjmuje się iż nie istniało ono od początku.
Oto powody dla których możemy starać się o unieważnienie małżeństwa:
1. Ślub zawarty pod przymusem.
Jeżeli zawarliśmy ślub pod groźbą ciężkich konsekwencji. Przykładowo: byliśmy zastraszani, a także napotkaliśmy się z groźbą, że jeżeli nie weźmiemy ślubu spotkają nas lub naszych bliskich niemiłe konsekwencje.
2. Ślub zawarty bez miłości.
Wówczas, gdy powodem zawarcia przez was ślubu był fakt, iż wasza partnerka zaszła w ciążę i próbowaliście stworzyć rodzinę dla dobra waszego dziecka bądź też wasza druga połowa liczyła tylko na spadek.
Należy podać tutaj naprawdę ważny argument czyli uzasadnienie dlaczego wstąpiliśmy w związek małżeński. Powód iż dopiero po ślubie uświadomiliśmy sobie, że nie kochamy naszego partnera życiowego, bądź też byliśmy młodzi i wydawać nam się mogło, że chcemy pozostać z nim do końca życia nie jest racjonalnym, a właściwie żadnym powodem. Ślub zawieramy świadomie, dorośli, tak więc nasza decyzja powinna wydawać się od początku nam trafna.
3. Młody wiek.
Jeżeli wstąpiliśmy w związek małżeński, gdy nie byliśmy pełnoletni (18 l.). Wyjątek ślub za zgodą sądową (kobiety l. min. 16, mężczyźni l. min. 18).
4. Nieświadomość.
Jeżeli w trakcie zawierania ślubu byliśmy nieświadomi czynu, lub też nieświadomi co do tożsamości drugiej osoby.
5. Ubezwłasnowolnienie całkowite. 
Osoba ubezwłasnowolniona całkowicie nie może wstąpić w związek małżeński, a jeżeli już tak się stało ślub powinien być natychmiast unieważniony.
6. Choroba psychiczna.
Zatajenie faktów o chorobie psychicznej lub niedorozwój umysłowy a także wszelkich chorobach które mogą wpływać na nasze zdrowie i życie lub zdrowie i życie potomstwa.
7. Zatajenie impotencji.
8. Niechęć do posiadania dzieci lub niemożność. W takiej sytuacji powołajmy się na świadków, czyli osoby którym zwierzaliśmy się, że nasz partner z nami nie sypia lub dowody w postaci aktualnej recepty na tabletki antykoncepcyjne.
9. Przejście partnera na inne wyznanie.
10. Ślub z osobami pokrewnymi w linii prostej lub powinowatymi w linii prostej.

Oczywiście należałoby zgromadzić ważne i realne dowody, świadków. Proces unieważnienia małżeństwa jest czasochłonny i może trwać nawet kilkanaście lat!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *